Apartament nad morzem

Blue Mare Łukęcin

Kamień Pomorski

Odległość 14 km - Uzdrowisko położone nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Siedziba archidiecezji i tutejszego dekanatu. Port wodny z basenem rybacko-żeglarskim. Na zachód od miasta znajduje się Wyspa Chrząszczewska. Miasto ma pośredni dostęp do morza poprzez rzekę Dziwnę. Rozlewiska wodne (Zalew Kamieński, rzeka Dziwna, Zatoka Cicha) są wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych i czynnego wypoczynku na wodzie (żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu oraz wędkarstwa).

 

Na terenie miasta występują istotne w lecznictwie źródła solankowe i pokłady borowiny. Walory te przyczyniły się do rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Uzdrowisko wykorzystuje obecnie odwiert solanki (Edward II) w pobliżu zakładu balneologicznego oraz złoże borowiny w odległości 200 m od sanatorium[1], a także wody zmineralizowane z nowego ujęcia w Dziwnówku. Zabytki

Wirydarz katedralny. Wzniesiono go na początku XIV w. jest jedynym wirydarzem przykatedralnym w Polsce. W przeszłości służył do nabożeństw, procesji medytacji i publicznych pokut. Ze względu na egzotyczną zieleń, która go otacza, stanowi najbardziej cichy i malowniczy zakątek zabudowań katedralnych. Obecny wygląd wirydarz przybrał w 1881r. (wówczas odrestaurowano go). Obecnie na jego środku umieszczono granitową chrzcielnicę-studzienkę z XII w.

Skarbiec katedralny - W połowie XIV w. nad wschodnim skrzydłem krużganków dobudowano cztery gotyckie sale najstarszego według przekazów Jana Długosza i najbogatszego w Polsce skarbca katedralnego. Znajdowały się tu liczne dzieła sztuki gromadzone przez stulecia... Pod koniec ostatniej wojny wyposażenie skarbca wywieziono i uważa się je za zaginione. Obecnie w pomieszczeniach skarbca znajduje się muzeum przykatedralne.

Kamieńskie organy - Barokowe organy w katedrze kamieńskiej ufundował w 1669 r. ostatni po kądzieli z rodu Gryfitów książę pomorski Ernest Bogusław de Croy i Arechot. Konstruktorem i budowniczym organów był Michał Bergiel ze Szczecina. O wielkości instrumentu świadczą dane: 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek Koszt budowy wyniósł 4000 talarów. Pierwszy koncert odbył się w grudniu 1672 r. W czasie działań wojennych organy poważnie uszkodzono. Wyremontowano je w 1962 r. Przywrócono instrumentowi dawną świetność. Osiągnął ponownie 47 głosów i ma teraz 3300 piszczałek.

Ratusz Gotycki - Ratusz powstał na przełomie XIII i XIV w., usytuowano go w centrum staromiejskiego rynku. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego

Dwór kurii biskupiej - Usytuowany jest przy placu katedralnym. Powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. Z dokumentów wynika, ze w XIV - XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej.

Kościół św. Mikołaja - Wzniesiono go w XIV w. z cegły i niewielkiej ilości kamienia narzutowego. Pierwotnie był bezwieżną kaplicą szpitalną. W wyniku późniejszych zmian około XVI w. dobudowano nowe przęsło i charakterystyczną pięcioboczną wieżę.