Apartament nad morzem

Blue Mare Łukęcin

Latarnia morska w Niechorzu

Odległość 16 km - Ta piękna latarnia uznawana jest za najładniejszą na polskim wybrzeżu, ze względu na swój wiek - ponad 140 lat, piękno architektury i zachowane otoczenie. Z uwagi na unikatowość sylwety budowli, jej funkcję, zachowaną pierwotną bryłę i układ kompozycyjny elewacji wraz z detalem nawiązującym do architektury średniowiecznej oraz zachowaną zabudowę towarzyszącą i ogród - cały kompleks został uznany zabytkiem kultury narodowej i wpisany do rejestru zabytków.

 

Budowla stojąca dumnie na klifowym wybrzeżu jest symbolem wybrzeża rewalskiego i wielką atrakcją turystyczną. W drugiej połowie XIX-go wieku stwierdzono, że pomiędzy świecącą od 1857 roku w Świnoujściu latarnią morską i również silnie świecącą od 1838 roku latarnią w Jarosławcu powstała luka w oznakowaniu nawigacyjnym tego odcinka wybrzeża Bałtyku, której nie mogła wypełnić latarnia morska w Kołobrzegu ze względu na zbyt mały zasięg światła. Ponieważ ruch statków wzdłuż wybrzeża zachodniopomorskiego stale wzrastał, ówczesne władze postanowiły w okolicy Trzęsacza lub Niechorza wybudować latarnię morską. Wybór padł na okolice Niechorza i, zgodnie z zarządzeniem niemieckiego Ministerstwa Żeglugi z dnia 15 maja 1863 roku, postanowiono wybudować latarnię morską na wysokim, 22-metrowym, klifowym wybrzeżu, na zachód od miejscowości Niechorze. Budowa trwała aż do 1866 roku, kiedy to 1 grudnia latarnia po raz pierwszy zaświeciła światłem.

Zgodnie z ówczesną instrukcją, światło zapalano pół godziny przed zachodem słońca, a gaszono o wschodzie. Czas zapalania tłumaczono tym, że w pochmurne dni ciemność następuje o wiele wcześniej, niż wynika to z astronomicznego zachodu słońca. Obecnie źródłem światła latarni jest żarówka umieszczona w obrotowym, czterokierunkowym aparacie optycznym z soczewkami pierścieniowymi. Żarówka ma moc 1000 W i jest umieszczona w zmieniaczu żarówek - gdy pali się jedna, druga pozostaje w rezerwie. Największą atrakcją jest taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałe widoki - Niechorze, Rewal, malownicze jezioro Liwia Łuża, plaże i otwarte morze. Wokół latarni latem odbywają się liczne imprezy, a ponadto koło latarni istnieje skansen rybacki.

Wysokość wieży: 45 m

Wysokość światła: 62.8 m n.p.m

Zasięg światła: 20 Mm (37 km)